قیرگونی چیست ؟

قیرگونی تلفیقی از قیر و گونی است که در عایق کاری به کار میرود. قیر در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاوم است و گونی نقش تثبیت کنندگی ,تسطیح,انسجام و یکنواختی را دارد. قیر گونی به دو شکل تک لایه و دولایه اجرا میشود. قیر گونی یک لایه شامل یک ورقه گونی با دولایه قیرپاشی در زیر و روی آن است. قیرگونی دولایه در لایه اول قیر,لایه دوم گونی,لایه سوم قیر, لایه چهارم گونی و روی آن هم قیراندود میشود. ضخامت لایه های قیروگونی حدود 2 تا 4 سانتیمتر میباشد که بسته به کاربرد و لایه های آن متغیر میباشد. گچ و آهک به علت خوردندگی باعث تخریب قیرگونی را دارد و از به کاربردن آن در زیر سازی باید اجتناب کرد.

کاربرد قیروگونی 

قیروگونی در ایزولاسیون یا عایق کاری پشت بام , پای ستونهای فلزی ,پی و فونداسیون ,سرویس های بهداشتی آشپزخانه , سقف,بدنه و کف پارکینگ , زیرزمین, تعمیرات و لکه گیریهای کوچک و در صنایع کاربرد دارد.

میتوان ادعا کرد که بهترین عایق رطوبتی برای سرویسهای بهداشتی قیرگونی است , هرچند که کار با قیرگونی وداغ کردن قیر کمی مشکل است و این قضیه موجب ایجاد برخی محدودیتها در انجام قیرگونی میشود اما یک قیرگونی دولایه یا سه لایه میتواند یک سرویس بهداشتی را که شستشوی زیادی دارد تا سالها از لحاظ عایق کاری گارانتی کرد , البته به شرطی که گونی و محیط اجرای کار عاری از هرگونه مواد گچی و آهکی باشد, زیرا گونی در برابر این مصالح آسیب پذیر بوده و پوسیده میشود و در طول مدت باعث خرابی کل عایق بندی قیرگونی میشود . هرچند که ایزوگام سرویس بهداشتی نیز اگر درست اجرا شود شاید

به اندازه قیرگونی کارایی داشته باشد .

 

قیرگونی تهران ایزوگام

 

مزایا و معایب 

عمر مفید طولانی ,یکپارچی عایق بندی ,  نفوذناپذیری بالا  و استحکام از مزایای این نوع عایقکاری است.

از معایب قیروگونی نیز میتوان به آلودگی هنگام اجرا , پرخطر بودن اجرا و تا حدودی قیمت بالای آن نسبت به ایزوگام است. مناطقی که تجمع آب دارند مانند سرویسهای بهداشتی بهتر است با قیروگونی عایق شوند.

قیر 

قیر یک قسمت مهم در تشکیل عایق قیروگونی میباشد. ترکیبات هیدروکربنی نفتی و مواد شیمیایی آلی ساختار شیمیایی بسیار پیچیده قیر را تشکیل میدهند. قیر در حالت عادی جامد میباشد و رنگ آن سیاه است. قیر طبیعی از استحصال در معدن بدست می آید و قیر مصنوعی از مواد حاصل از پالایش مواد نفتی تولید میشود. قیر طبیعی در اثر اکسیداسیون نفت در نزدیکی سطح زمین  بوجود می آید. قیر مصنوعی نیز در پالایشگاه نفت در مرحله انتهایی تقطیر نفت حاصل میشود. قیر براساس ضریب نفوذ درجه بندی میشود که درایران از درجه ضریب نفوذ 10 تا 300 تولید میشود. نرمی و ویسکوزیته نیز خاصیت دیگر قیر است که حایز اهمیت میباشد. مشخصات قیر را معمولا با دو عدد نشان میدهند به عنوان مثال قیر 40-50 یا قیر 60-70 عدد اول نشانگر ضریب نفوذ و عدد دوم نماد نرمی , روانروی یا ویسکوزیته قیر میباشد.

گونی چتایی 

یکی دیگر از اجزای قیروگونی , گونی چتایی میباشد که منسجم کننده قیر و عایق کاری است. گونی چتایی پارچه ای از جنس چتایی که یک نوع الیاف طبیعی است بافته میشود. گونی استفاده شده در عایق باید یکنواخت,تمیز و بدون چین و چروک باشد تا عایقی یکنواخت اجرا شود. گونی 117 سانتیمتر عرض دارد و باید تراکم بافت مناسب برای اجرای عایقکاری را داشته باشد.

اجرای قیرگونی  

1-سطح تحتانی قیروگونی بایستی سیمان شود و مقدار سیمان بکار رفته باید به اندازه ای باشد که با حرکت روی سیمان سایش پیدا نکند و در صورت ایجاد ترک باید با دوغاب و سیمان سفید اصلاح شود.

2- شرایط جوی اجرا باید مناسب باشد و در بارش , سرما و گرمای بیش از حد اجرا نشود.

3-قیر باید به اندازه ای که روان شود استفاده شود تا گرانروی آن مناسب پوشش عایق شود. قیر نرم 60-70 اولین لایه قیر است و نباید بیشتر از 160 درجه حرارت داده شود تا خاصیت قیر کاهش پیدا نکند.

4- لایه گونی را روی قیر پهن کرده و با گرفتن چروک گونی , برش میزنیم 10 سانت همپوشانی را نیز رعایت میکنیم.

5- در روی اولین لایه گونی یک لایه قیر سفت تر تهیه کرده روی گونی یکنواخت میکنیم.

6- برای اجرا قیروگونی دولایه این عمل را به صورت برعکس دوباره تکرار کرده تا راه های نفوذ کاملا بسته شود.

7- در اجرای قیروگونی سرویس بهداشتی , حمام ,توالت و آشپزخانه حدود 30 تا 60 سانت روی دیوار باید عایق شود.

8- در انتهای عایق را با پوشاندن راه آب , پر از آب کرده و تست میکنیم تا از اجرای آن اطمینان حاصل شود.

قیمت قیرگونی

قیمت قیرگونی بسته به میزان و نوع کار متفاوت است. هرچقدر تعداد لایه های قیرگونی افزایش یابد مسلما قیمت قیرگونی و اجرت اجرای آن نیز بیشتر میشود . مساحت اجرای این عایق رطوبتی نیز در قیمت نهایی قیروگونی تاثیر مستقیم دارد . قیمت اجرای قیرگونی یک سرویس بهداشتی معمولا با توجه به متراژ چکی محاسبه میشود اما برای سطوح بزرگتر مانند پشت بامها قیمت متری حساب میشود بطور کلی قیمت قیرگونی به دلیل اجرای مشکلتر و مواد اولیه گرانتر بسیار بیشتر از قیمت ایزوگام میباشد . نوع قیر و گونی استفاده شده نیز از دیگر عوامل و فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت قیرگونی میباشد 

قیمت ایزوگام با نصب
تماس با ما