تیترهای مطالب این صفحه

خلاصه مطلب : در این مطلب میخواهیم درباره ایزوگام و انواع آن و نکات قبل خرید آن صحبت کنیم . ایزوگام ها از نظر تعداد لایه به دو دسته ایزوگام تک لایه و دو لایه تقسیم میشوند در ادامه به آن ها میپردازیم

خرید ایزوگام

یکی از مهم‌ترین مواردی که با نزدیک شدن فصل زمستان و پاییز باید به آن توجه کرد، رسیدگی به سقف خانه و خرید ایزوگام است. ایزوگام نوعی پوشش مقاوم است که از قیر و الیاف مختلف مصنوعی ساخته شده است. ایزوگام را به وسیله گرما‌ می‌چسبانند تا مانع نفوذ رطوبت و آب به محیط زیر گردد. با خرید ایزوگام با کیفیت و خوب‌ می‌توان تا ۱۵ سال از آن استفاده کرد۰ تا ۴۰ سال پیش برای عایق بندی ساختمان‌ها از قیر و آسفالت استفاده‌ می‌شد اما به دلیل مقاومت پایینی که داشتند جای خود را به عایق‌های مقاوم و با دوام به نام ایزوگام دادند و در نتیجه میزان خرید ایزوگام زیاد شد. امروز خرید ایزوگام، بیش‌تر برای استفاده در سرویس‌ها و پشت بام‌ها، در ایزولاسیون دیوارها و ایزولاسیون یک لایه عایق رطوبتی انجام‌ می‌شود.

مواد تشکیل دهنده ایزوگام شامل موارد زیر است:

 • فویل آلومینیوم: در ماندگاری و دوام ایزوگام تاثیر بسیار زیادی دارد از فویل آلومنیوم به عنوان سپر دفاعی ایزوگام در برابر عوامل مختلف جوی استفاده‌ می‌شود.
 • پشم شیشه نسوز یا تیشو: الیافی مصنوعی است که ۱۰۰ درصد در برابر شعله مستقیم آتش و شرایط مختلف جوی مقاومت دارد
 • قیر: عایق رطوبتی است که با ویژگی خاص خود، خاصیت چسبندگی را به ایزوگام‌ می‌دهد.

انواع ایزوگام

تقسیم بندی و خرید ایزوگام بر اساس ماده اصلی به کار رفته در ایزوگام، روکش ایزوگام و لایه‌های به کار رفته در ایزوگام صورت‌ می‌گیرد. ایزوگام بر اساس ماده اصلی به دو نوع ایزوگام پلیمری و ایزوگام دمیده، بر اساس روکش به دو نوع روکش آلومینیومی و بدون روکش آلومینیومی، و بر اساس لایه‌های به کار رفته به دو نوع تک لایه و دو لایه تقیسم‌ می‌شود. در زیر به توضیح هر یک پرداخته شده است که با کمک این توضیحات در هنگام خرید ایزوگام‌ می‌توان انتخاب درستی کرد

ایزوگام تک لایه: این نوع ایزوگام شامل پلی استر دوخته شده با انعطاف بسیار زیاد است.

ایزوگام دو لایه: ایزوگام دو لایه شامل پلی استر با استحکام بالا و تیشو است.

ایزوگام با روکش آلومینیومی: خرید ایزوگام با روکش آلومینیومی بیشتر برای پشت بام صورت‌ می‌گیرد. از آنجا که این نوع ایزوگام از استحکام بسیار بالایی برخوردار است‌ می‌توان از آن در سقف‌های شیب دار و تخت استفاده کرد. این نوع ایزوگام به دلیل داشتن روکش آلومینیومی باعث منعکس شدن ۸۵ درصد نور خورشید‌ می‌شود همچنین این روکش آلومینیومی، عایق مناسبی برای گرمای تابستان و سرمای زمستان است و باعث سریع‌تر ذوب شدن برف و یخ نشسته بر روی عایق‌ می‌شود.  بنابراین برای طولانی شدن عمر این نوع ایزوگام باید از تماس عایق با عوامل جوی جلوگیری کرد

ایزوگام بدون روکش آلومینیومی: این نوع ایزوگام همانطور که از نام آن پیداست از پوشش آلومینیومی برخوردار نیست و یک نوع عایق رطوبتی است. خرید ایزوگام بدون روکش، بیش‌تر برای عایق کاری پی‌ها و سرویس‌های بهداشتی و غیره صورت‌ می‌گیرد.

ایزوگام پلیمری: ماده اصلی و اساسی ایزوگام پلیمری، قیر خالص است که از تقطیر نفت خانم در پالایشگاه به دست‌ می‌آید. مواد مورد نیاز برای ساخت ایزوگام پلیمری شامل قیر خالص ۶۰ – ۷۰ درصد، تیشو، لایه آلومینیوم، فیلم پلی اتیلن، مواد APP، پوشال گونی پلاستیکی و پلی آستر است. تمام این مواد‌ها در دستگاه ساخت پلیمر میکس‌ می‌شود و مایع پلیمر از میکس این مواد حاصل‌ می‌شود۰

ایزوگام دمیده: این نوع ایزوگام نسبت به ایزوگام پلیمری از کیفیت و عمر کم‌تری برخوردار است. ماده اصلی آن، قیر دمیده شده است که از دمیدن هوا به یک نفت کوره ای حاصل‌ می‌شود. قیر دمیده شده در مقایسه با قیر خالص از حساسیت کمتر و درجه نفوذ کمتری به تغییرات دما برخوردار است. خرید ایزوگام دمیده، بیش‌تر برای ساخت ورق‌های پوشش بام، اندود کاری و باتری اتومبیل صورت‌ می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانیم : قیمت ایزوگام

خرید ایزوگام - تهران ایزوگام

مقایسه ایزوگام یک لایه و دو لایه

ایزوگام یک لایه، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ایزوگام دو لایه دارد.

ایزوگام دو لایه با دوام تر و مستحکم تر از ایزوگام یک لایه است.

ایزوگام یک لایه قیمت پایین تری نسبت به ایزوگام دو لایه دارد و ارزان تر است درنتیجه خرید ایزوگام یک لایه بهتر است.

ضخامت ایزوگام یک لایه ۳.۲ میلی متر است و ضخامت ایزوگام دو لایه در دو نوع ضخامت ۵.۳ میلی‌متر و ۴ میلی‌متر تولید‌ می‌شود.

بستر ایزوگام یک لایه از یک لایه پلی استر ساخته شده است اما بستر ایزوگام دو لایه از دو لایه پلی استر ساخته شده است.

ایزوگام تک لایه اقتصادی‌تر و ارزان‌تر از ایزوگام دو لایه است و با خرید ایزوگام تک لایه‌ می‌توان در هزینه‌ها هم صرفه جویی کرد.

کاربرد ایزوگام

ایزوگام‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربرد‌های متفاوتی هستند. کاربرد ایزوگام با توجه به نوع محل مصرف ایزوگام متنوع است و خرید ایزوگام نیز برای مکان‌های متفاوت صورت‌ می‌گیرد. امروزه فروش و خرید ایزوگام بخاطر داشتن مزایایی مانند مقاومت بالا، تحمل شرایط محیطی و انعطاف پذیری و سبکی زیاد از استقبال خوبی برخوردار است. مقاومت بالای ایزوگام به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل، جهت آبندی تمام سطوح به حساب‌ می‌آید. از ایزوگام در بسیاری از سطوح استفاده‌ می‌شود که در ادامه، موارد کاربرد ایزوگام در سطح‌های مختلف گفته شده است:
 • دامداری‌ها
 • مرغداری‌ها
 • پارکینگ‌های طبقاتی
 • سد‌ها و سازه‌های آبی
 • سرویس‌های بهداشتی
 • تونل‌ها
 • مخازن آب و مخازن غیر نفتی
 • مراکز آبی تفریحی
 • کانال‌های آبیاری و توزیع آب
 • سردخانه‌ها و مراکز بهداشتی
 • باند فرودگاه‌ها
 • سازه‌ها و تاسیسات دریایی
 • دیوار‌ها
 • استخر‌ها
 • انواع پوشش‌های کاذب
 • پشت بام ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی
 • سقف کانکس‌ها و ساختمان‌های پیش ساخته
 • پی ساختمان‌ها و فونداسیون‌های در تماس با رطوبت استخرهای شنا و استخرهای پرورش ماهی و کشاورزی
خرید ایزوگام یک لایه برای مواردی که در در معرض فشار آب هستند بهتر است.

بیشتر بخوانیم : نصب ایزوگام

مزایای خرید ایزوگام

در گذشته از ایزوگام بیش تر در پشت بام‌ها استفاده‌ می‌شد که امروزه کاربرد بیش تری دارد. اقتصادی بودن ایزوگام نسبت به قیرگونی و آسفالت باعث شده که از ایزوگام به جای آسفالت و قیرگونی استفاده شود و در نتیجه خرید ایزوگام بیشتر شود. از مزایای خرید ایزوگام‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • اجرای سریع: از مزایای دیگر خرید ایزوگام، اجرا و نصب سریع ایزوگام نسبت به روش‌های دیگر است.
 • سبک بودن: سبک بودن ایزوگام از مزایای خرید ایزوگام و کاربرد دیگر ایزوگام است. وزن ایزوگام در هر متر مربع حدود ۴٫۲ کیلو گرم است. وزن ایزوگام بسیار سبک تر از قیرگونی و آسفالت است و خطری برای سازه ایجاد نمی کند.
 • کاربرد ایزوگام در تمامی سطوح: از ایزوگام در تمام موارد عایق بندی بدون هیچ محدودیتی‌ می‌توان استفاده کرد
 • مقرون به صرفه بودن: از آنجا که قیمت ایزوگام نسبت به قیرگونی و آسفالت کم‌تر است با خرید ایزوگام در هزینه‌ها صرفه جویی‌ می‌شود.
خرید ایزوگام - تهران ایزوگام

راهنمای خرید ایزوگام

قطعا کسانی به فکر خرید ایزوگام می­افتند که یا ایزوگامشان احتیاج به تعمیر دارد یا اولین بار است که می­خواهند ایزوگام نصب کنند. امروزه هم ایزوگام­های متنوعی در بازار وجود دارد و هم تعداد شرکت­هایی که به نصب ایزوگام می­پردازند بسیار بالاست. تنوع در نوع و کیفیت ایزوگام، فرایند خرید را سخت کرده است. زیرا ایزوگام چیزی نیست که مردم عادی دربارۀ آن اطلاعات تخصصی داشته باشند. دانش مردم در این حوزه، به دانستن اسم ایزوگام و کاربرد کلی  آن یعنی، عایق بودن و مانعی در برابر نفوذ آب به داخل ساختمان، محدود می­شود. هنگام خرید ایزوگام چه نکات مهمی را باید بدانیم؟ قبل از خرید و نصب ایزوگام، باید با استفاده از معیارهایی ایزوگام را چک کنید و بعد نسبت به خرید اقدام کنید. معیار اول جنس ایزوگام است. اگر جنس ایزوگام انتخابی شما مرغوب باشد، عمر ساختمان شما افزایش پیدا می­کند. برعکس این شرایط نیز صادق است. اگر جنسی نامرغوب را انتخاب کنید، نفوذ رطوبت به داخل ساختمان شما، باعث می­شود که طول عمرش کاهش یاید. انتخاب شرکت یا کارخانۀ تولیدکنندۀ ایزوگام: همان طور که اشاره کردیم آمار شرکت­ها و کارخانه­های تولید­کنندۀ ایزوگام، بسیار بالاست. محصول خروجی هرکدام از این مراکز تولیدی، عیب­ها و البته برتری­هایی نسبت به سایرین دارد که شما باید ابتدا تمام آنها را بررسی کنید و سپس براساس نتیجۀ به دست آمده، نسبت به خرید ایزوگام اقدام کنید.  در گام نخست، ابتدا در انتخاب کارخانه یا شرکت دقت کنید. راه­های مختلفی برای کسب اطلاعات راجع به کارخانه­ها و شرکت­های تولیدکنندۀ ایزوگام وجود دارد. دو راه آسانی که ما به شما پیشنهاد می­کنیم اینها است:
 1. کسانی که قبل از شما از این کارخانه یا شرکت، ایزوگام خریده اند را پیدا کرده و میزان رضایتشان را بسنجید.
 2. سایت­های مطمئن و معتبری در زمینۀ خرید و فروش ایزوگام وجود دارد. شما می­توانید به آنها مراجعه کنید و از میزان کیفیت محصولشان اطمینان حاصل کنید.
قبل از خرید حتما چک کنید که این شرکت تولیدی، مجوز­های لازم برای ساخت ایزوگام را دارد یا نه و اینکه محصول تولیدی آنها، استاندارد است و نشان مخصوص آن را دارد یا خیر. همچنین میزان سابقه و خوب بودن آن در کیفیت محصول نهایی اثرگذار است. بررسی ایزوگام: قبل از نهایی کردن خرید ایزوگام، بافت آن را به طور کامل بررسی کنید تا حتی ذره­ای عیب و زدگی نداشته باشد. اگر ایزوکام کاملا سالم نباشد، کارایی مطلوب را نخواهد داشت. پس در همان لحظۀ خرید، ایزوگام را تماما بررسی کنید. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که برخی از شرکت­ها و کارخانه­های تولیدی، خدمات پس از فروش ندارند و اگر بعد از خرید، شما متوجه نقصی در محصول شوید، پاسخگو نیستند. تشخیص جنس ایزوگام: روش­های متفاوتی برای ارزیابی جنس ایزوگام وجود دارد. در این مقاله ما سه روش آزمایش جنس ایزوگام را به شما خواهیم آموخت و شما می­توانید بسته به شرایط خود یکی را انتخاب کنید.
 1. یک تکۀ کوچک از ایزوگام را ببرید و دو ساعت در فریزر بگذارید. سپس آن را خارج کنید و بلافاصله آن را خم کنید. اگر ایزوگام ترک خورد و یا شکست، نامرغوب و اگر سالم ماند مرغوب است.
 2. بوی ایزوگام باکیفیت و بی­کیفیت باهم متفاوت است! ایزوگام نامرغوب بوی خوشایندی ندارد . علت آن نیز، استفاده از مواد و الیاف مصنوعی بی کیفیت است.
ممکن است ایزوگام در ابتدا بدون بو باشد اما بعد از مدت زمانی بوهای نامطلوبی منتشر می­کند.
 1. میزان کشش­پذیری ایزوگام را بسنجید. تکه­ای ایزوگام برداشته و آن را بکشید. ایزوگام نامرغوب به سریعا پاره می­شود. اما ایزوگام مرغوب، نه پاره می­شود و نه می­شکند.
اگر ایزوگام انتخابی شما از تمام این سه آزمایش سربلند بیرون آمد؛ جنسی فوق­العاده و درجه یک دارد. اما اگر شما فقط یک روش را امتحان کردید و باز هم نتیجۀ مطلوب حاصل شد، بازهم می­توان گفت ایزوگام شما باکیفیت است. نکات جانبی خرید ایزوگام:
 1. حتما ایزوگامی بخرید که مهر استاندارد داشته باشد. نشانۀ استاندارد، به این معناست که ایزوگام مورد نظر شما را کارشناسان تخصصی این اداره، بررسی کرده اند و معیارهای لازم و کافی برای نصب بر روی سطوح و جلوگیری از نشت رطوبت را دارا است.
 2. از افراد باتجربه و ماهر برای نصب ایزوگام استفاده کنید. زیرا در صورت نداشتن تجربه کافی، عملیات نصب با دقت و کیفیت لازم انجام نخواهد گرفت. ضمنا، برخی شرکت­های تولیدکنندۀ ایزوگام، نیروهایی توانمند و قابل اعتماد برای نصب ایزوگام دارند که می­توانید از آنها کمک بگیرید و کار را به آنها بسپارید.
 3. شرایط آب و هوایی و ویژگی­های جغرافیایی هر منطقه بر روی ایزوگام اثرگذار است. زیرا ایزوگام به طور مستقیم در معرض خورشید و تغییرات جوی است. به همین دلیل با توجه به منطقۀ خود و خصوصیات آن، به انتخاب ایزوگام بپردازید. مثلا اگر ساختمان شما در منطقه­ای با آب و هوای گرم و خشک قرار دارد؛ باید در خرید ایزوگام، این نکته را مد نظر داشته باشید و ایزوگامی را انتخاب کنید که در برابر تابش مستقیم خورشید و حرارت بالای آن مقاوم است و پوسیده نمی­شود.
 4. وزن استاندارد عایق ایزوگام، 39 کیلوگرم است. بعضی از کارخانه­ها و شرکت­های تولیدی، وزن ایزوگام را کم می­کنند و این موضوع را حتی به عنوان مزیت و ویژگی خاص برمی­شمرند. اما اینگونه نیست. ایزوگام سبک­تر از 39 کیلوگرم، غیراستاندارد است.
 5. قبل از خرید ایزوگام، دربارۀ انواع آن و کارایی هرکدام، اطلاعات کسب کنید و با توجه به نیاز خود و کارکردی که مورد نظرتان است، ایزوگام تهیه کنید.
 6. ایزوگام­ها انواعی دارند: یک لایه و دو لایه. هنگام خرید به این مسئله نیز توجه کنید.
در ساخت ایزوگام­های یک لایه، فقط از پلی­استر استفاده می­شود و در برابر تابش طولانی مدت و مستقیم آفتاب مقاوم نیست. اما در بافت ایزوگام دو لایه، افزون بر پلی­استر از تیشو نیز استفاده می­شود و انتخابی عالی برای پشت با­م­ها است.
 1. اگر ایزوگام­کاری شما جنبۀ تزئینی نیز دارد، ایزوگام­های روکش­دار را انتخاب کنید. نوعی از این روکش­ها سنگ­ریزه­ای اند.
 2. بهترین زمان برای خرید ایزوگام و نصب آن، فصل تابستان است. فصل تابستان بارندگی ندارد و رطوبت هوا حداقلی است. عدم وجود نم و رطوبت بر روی سطوح، خصوصا سطح پشت بام، این فصل را به بهترین زمان خرید و نصب ایزوگام تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانیم : ایزوگام شرق

نکات مهم در هنگام خرید ایزوگام

در زمان خرید ایزوگام باید ایزوگام را در چند مرحله مورد بررسی قرار داد و قبل از همه چیز باید به جنس ایزوگام دقت کرد چون که جنس ایزوگام نقش مهمی در کارکرد ایزوگام دارد. خرید ایزوگام مرغوب در افزایش عمر ایزوگام بسیار تاثیر دارد. از آنجا که شرکت‌های زیادی، ایزوگام‌های نامرغوب تولید‌ می‌کنند باید در هنگام خرید ایزوگام به نکاتی توجه کرد که در زیر به بررسی این نکات پرداخته شده است.
 • مشتری‌ می‌تواند با روش‌های چشمی و حسی یک سری اطلاعات مفید را هنگام خرید ایزوگام به دست بیاورد مانند احساس بوی روغن، گازوئیل و یا بوی نامطبوع سوختگی در عایق چه در زمان خرید ایزوگام و چه در زمان نصب ایزوگام، نشان از افزودنی‌های غیر مجاز در عایق و در نتیجه نامرغوب بودن ایزوگام است.
 • سیاه شدن یا چرب شدن دست در زمان لمس عایق، نشان از افزودنی‌های غیر مجاز در عایق و بی‌کیفیت بودن ایزوگام است و باید از خرید ایزوگام این مدلی خودداری کرد.
 • سطح زبر و نامنظم بعد از جدا کردن لایه نایلون روکش عایق، نشان از نامرغوب بودن ایزوگام است
 • قبل از خرید ایزوگام باید دقت کرد ایزوگام هیچ گونه بریدگی نداشته باشد.
 • هنگام تهیه ایزوگام باید به شرکت تولید ایزوگام دقت کرد و انتخاب درستی داشت.
 • انتخاب و تهیه ایزوگام باید بر اساس منطقه ی جغرافیایی و آب و هوای خاص منطقه صورت گیرد.

نتیجه گیری

برای خرید ایزوگام، اول از همه باید به کیفیت ایزوگام و بعد به قیمت ایزوگام  توجه کرد هر چقدر ایزوگام از کیفیت بالاتری برخوردار باشد به همان میزان قیمت بیش‌تری خواهد داشت. همچنین قبل از خرید ایزوگام باید درباره ضمانت نامه و بیمه پوشش و تمام جزئیات ایزوگام اطلاعاتی کسب کنید. با رعایت این نکات‌ می‌توان اقدام به خرید ایزوگام مرغوب و با کیفیت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره خرید ایزوگام به سایت تهران ایزوگام مراجعه نمایید .

ایزوگام نوعی پوشش مقاوم است که از قیر و الیاف مختلف مصنوعی ساخته شده است. ایزوگام را به وسیله گرما‌ می‌چسبانند تا مانع نفوذ رطوبت و آب به محیط زیر گردد.

 • فویل آلومینیوم: در ماندگاری و دوام ایزوگام تاثیر بسیار زیادی دارد از فویل آلومنیوم به عنوان سپر دفاعی ایزوگام در برابر عوامل مختلف جوی استفاده‌ می‌شود.
 • پشم شیشه نسوز یا تیشو: الیافی مصنوعی است که ۱۰۰ درصد در برابر شعله مستقیم آتش و شرایط مختلف جوی مقاومت دارد
 • قیر: عایق رطوبتی است که با ویژگی خاص خود، خاصیت چسبندگی را به ایزوگام‌ می‌دهد.

خرید ایزوگام یک لایه برای مواردی که در در معرض فشار آب هستند بهتر است.

قیمت ایزوگام با نصب
تماس با ما